Topic outline
- POPIS KAPITOLY
POPIS KAPITOLY
Kapitola rovnosti žen a mužů a zdravotního postižení je navržena tak, abychom lépe porozuměli sociální situaci a diskriminaci žen se zdravotním postižením. Snažíme se definovat a zvyšovat povědomí o nerovnostech, diskriminaci a zneužívání, které postihují ženy se zdravotním postižením.
Kapitola vám pomůže dozvědět se více o souvislostech a formách diskriminace z důvodu zdravotního postižení a pohlaví s cílem zajistit informovanost a zvládnutí situace - především prostřednictvím prevence a senzibilizace. Používáme teoretické a praktické materiály: články, videa, případové studie a osvědčené postupy, aby pro vás bylo téma zajímavé a motivující.
- VÝSLEDKY UČENÍ
VÝSLEDKY UČENÍ
- Citlivost k tématu kapitoly
- Rozeznat význam a aktuálnost tématu rovnosti žen a mužů u žen se zdravotním postižením
- Získání komplexních znalostí, které mohou být předány mladým lidem s mentálním postižením (MP)
- Zvážení řešení proti genderové nerovnosti se ženami se zdravotním postižením
- OBSAH
OBSAH
V rámci našeho modulu se budeme zabývat následujícími tématy:
- Rovnost žen a mužů a začleňování hlediska rovnosti žen a mužů (gender mainstreaming)
- Rovnost žen a mužů a zdravotní postižení, vícenásobná diskriminace
- Oblasti diskriminace na základě pohlaví v případě žen s MP
- Ženy se zdravotním postižením a sexualita, mateřství
- Řešení genderové nerovnosti a zdravotního postižení
- METODIKA
METODIKA
Kapitola kombinuje čtení, případové studie, prohlížení videí, související činnosti a sdílení připravených materiálů. Kapitola by nutně zahrnovala práva osob se zdravotním postižením a zákaz diskriminace, který je však podrobně popsán v kapitole 1. Proto si před zahájením této části vzpomeňte na své znalosti zejména v následujících tématech: Zdravotní postižení a lidská práva, práce a rodina; Zdravotní postižení a zneužívání; Začleňování problematiky zdravotního postižení.
V kapitole začneme s hlavními pojmy a definicemi, pak se můžete dozvědět o konkrétnějších tématech. Po přečtení a sledování souvisejících materiálů můžete prohloubit své znalosti účastí na aktivitách, které budou sloužit jako shrnutí kapitoly a také jako sebereflexe daného tématu. Na konci kapitoly můžete sdílet své nápady, myšlenky s ostatními účastníky tohoto kurzu v online fóru.
V první části kapitoly se můžete dozvědět o rovnosti žen a mužů obecně v kostce, pak se dostanete přímo k hlavnímu tématu: práva žen se zdravotním postižením v souvislosti s diskriminací. Pak můžete určit oblasti, v nichž jsou ženy se zdravotním postižením obecně znevýhodněny. Ve druhé části kapitoly se můžete zabývat případovou studií v konkrétnějším tématu, jmenovitě sexualitě a mateřství žen se zdravotním postižením, a můžete najít nějaké návrhy na společenské řešení.
- KROK 1. Reflexní itinerář. ZAČLENĚNÍ NOVÝCH ZNALOSTÍ, DOVEDNOSTÍ A POSTOJŮ
KROK 1. Reflexní itinerář. ZAČLENĚNÍ NOVÝCH ZNALOSTÍ, DOVEDNOSTÍ A POSTOJŮ
Zpracování této části kapitoly trvá asi 3 hodiny. Začněme!
1) Koncepce rovnosti žen a mužů
V posledních desetiletích se globální a evropská opatření zlepšila na podporu rovnosti žen. Ačkoli bylo dosaženo zlepšení v oblasti dříve pozorovaných nerovností ve vzdělávání, v mnoha regionech světa přetrvávají značné nerovnosti mezi ženami a muži. Zajištění rovnosti žen, podpora účasti žen ve společnosti a omezení jejich represe vyžaduje zvýšené úsilí a právní předpisy, zejména ve společnostech, kde diskriminace na základě pohlaví funguje tradičně. Předpisy jsou k dispozici na úrovni OSN, EU a dokonce i na vnitrostátní úrovni: v praxi však nejsou splněny právní požadavky a předpisy z důvodu patriarchálních tradic.
SLEDUJTE Nalaďte se na toto téma zobrazením krátkého videa o historii hnutí za rovnost žen a mužů (Video1).
PŘEČTĚTE si prosím jednoduchou definici toho, co znamená rovnost žen a mužů v článku 1.“Gender mainstreaming neboli začleňování genderového hlediska nebo také začleňování hlediska rovnosti žen a mužů. ”
Nejdůležitějším nástrojem pro dosažení rovnosti žen a mužů v EU je strategie začleňování hlediska rovnosti žen a mužů, což znamená, že všechna politická opatření musí zohledňovat rovnost žen a mužů. Musí být řešena ve všech fázích rozhodování a na všech úrovních. Genderový mainstreaming je pohledem takovým druhem „brýlí“, ve kterém vidíme muže a ženy jednou optikou a ženy a muže s celými brýlemi, a tím sledujeme sociální, ekonomické, politické, přírodní, environmentální procesy, aspirace, politické, ekonomické, sociální trendy, cíle, hodnoty.
PŘEČTĚTE si krátký článek Evropské rady (článek 2) o začleňování hlediska rovnosti žen a mužů (genderový mainstreaming), abyste se seznámili s tímto tématem.
Podívejte se také na weby uvedené níže v seznamu Weby.
2) Rovnost žen a mužů a zdravotní postižení - vícenásobná/dvojitá diskriminace
VIDEO Nalaďte se na téma rovnost žen a mužů a zdravotní postižení sledováním krátkého filmu Guest Room v angličtině (Video2). Jaký druh genderových témat jsou podle vašeho názoru prezentovány/ilustrovány ve videu ve spojení se ženami s mentálním postižením?
Ženy a dívky se zdravotním postižením jsou v souvislosti s rovností žen a mužů po dlouhou dobu ignorovány. Nebyly zjišťovány jejich specifické problémy, jejich potřeby, žádné právní předpisy neochránily jejich práva a ženy a dívky se zdravotním postižením nebyly v obecných právních předpisech o zdravotním postižení zmíněny. Na začátku roku 2000 byly uznány nedostatky právních předpisů na ochranu žen se zdravotním postižením, zejména na mezinárodní úrovni, a byly stanoveny první úmluvy týkající se diskriminace žen se zdravotním postižením.
Ženy se zdravotním postižením mohou být vystaveny vícenásobné diskriminaci nebo dvojité, a ženy se zdravotním postižením jsou proto skupinou s více riziky. Vícenásobná diskriminace neznamená jen větší diskriminaci. Naléhavě vyzývá ženy se zdravotním postižením, se brát za svá práva nejen v ohledu postižení, ale i v oblasti nerovnosti pohlaví.
OSVĚDČENÉ POSTUPY: Population Reference Bureau (PRB) – We Decide ENGAGE.. PRB podporuje “Rozhodujeme se”, která se zaměřuje na komunikaci sexuálních a reprodukčních práv dívek a žen se zdravotním postižením a zvyšování povědomí o genderově podmíněném zneužívání, které je ohrožuje. K dispozici máte video na toto téma. Udělejte si čas a podívejte se na video We Decide ENGAGE, ve kterém upozorňují na výše uvedená témata (Video3).
3) Oblasti diskriminace žen se zdravotním postižením na základě pohlaví
ČTĚTĚ A PŘEMÝŠLEJTE: Oblasti související s diskriminací žen se zdravotním postižením jsou uvedeny v Článku 5: APERIO Analýza ženy se zdravotním postižením 2011. Při pročítání textu se snažte přemýšlet o rozdílech mezi nevýhodami žen se zdravotním postižením a oblastmi diskriminace žen bez zdravotního postižení. Může v tom také pomoci článek 4, 6 a 7.
PŘÍPADOVÁ STUDIE: Sofie - Žena se zdravotním postižením a sexualita a mateřství
Přečtěte si nejprve doporučenou literaturu na toto téma pro rozproudění myšlenek a inspiraci: Článek 5: APERIO Analýza ženy se zdravotním postižením 2011. Přečtěte si také články 6 a 7.
Nyní si prosím pečlivě přečtěte případovou studii a zamyslete se nad ní z hlediska rovnosti žen a mužů. Pokud jste připraveni, jděte do části „Krok 2 dělání aktivity“ a proveďte související úkoly.
PŘÍPADOVÁ STUDIE – SOFIA
Sofia je 34letá žena s Downovým syndromem, která žije v pečovatelském domě. Pracuje jako servírka v kavárně na částečný úvazek, má z toho malý příjem. Ve volném čase si užívá zahradničení, plavání a výrobu palačinek. Má těžkou chorobu srdce.
Má partnera, Daniela, 37letého muže s mírným mentálním postižením. Ten pracuje v hotelu. Nežijí spolu, i když by chtěli. Daniel se někdy zdá nespolehlivý: 1-2 krát za měsíc se neobjeví celé dny, Sofia neví, kde je. Říká, že být sám je pro něj důležité. Navzdory tomu jsou Sofie a Daniel ve vztahu 6 let. Před Danielem měla Sofie aktivní sexuální život. Pomocníci v pečovatelském domě se ji snažili přesvědčit mnohokrát, aby brala antikoncepční pilulky, aby se zabránilo nechtěnému těhotenství. Sofia to odmítla, řekla, že chce dítě. Před měsícem zjistila, že je těhotná s Danielem. Její přítel si není jistý, jestli by dítě chtěl, nebo ne, ale Sofia mu řekla, že si dítě chce nechat. Jak příbuzní, tak pracovníci domova jsou proti tomu.
4) Boj proti diskriminaci žen se zdravotním postižením - společenské řešení
PŘEMÝŠLEJTE O TOM jaká společenská a dokonce individuální řešení existují k odstranění nerovností mezi ženami a muži a zavádějí strategie začleňování hlediska rovnosti žen a mužů a zdravotního postižení. Inspirace najdete také v článku 4, 6 a 7. Své myšlenky můžete sdílet později v části „ KROK 2“.
Podívejte se na následující čtení a videa pro přípravu aktivit a účast na fóru na konci kapitoly:
Základní zdrojeBudete potřebovat asi 90 minut.
- Článek 1: Co je genderová rovnost Human rights career. What Does Gender Equality Mean? Použijte automatický překlad přes Google Chrome.
- Článek 2: Rada Evropy Co je genderový mainstreaming Council of Europe: What is gender mainstreaming? Použijte automatický překlad přes Google Chrome. Stručný popis toho, co je genderový mainstreaming, najdete v češtině také zde.
- Článek 3: OSN, Ženy a dívky se zdravotním postižením, Použití obou pohledů pohlaví i postižení. Níže v textu najdete informace o Mezinárodní síti žen se zdravotním postižením. Použijte automatický překlad přes Google Chrome.
- Článek 4: Usnesení Evropského parlamentu o situaci zdravotně postižených žen (2018/2685(RSP).
- Článek 5: APERIO Analýza ženy se zdravotním postižením 2011
- Článek 6: Zaostřeno na opatření ve prospěch žen, Evropská komise 2020
- Článek 7: Na cestě k Unii rovnosti, Strategie pro rovnost žen a mužů na období 2020–2025, Evropská komise
VideaNa videa budete potřebovat zhruba 30 minut.
- Video 1: Historie hnutí za genderovou rovnost, video je kreslené, v angličtině, 02:39 (u videa lze nastavit titulky v češtině)
-
Nebo se do tématu nalaďte těmito videi v češtině:
-
Rovnost žen a mužů, 1 min
-
-
- Video 2: Pokoj pro návštěvy, 12:44. Film je v angličtině, je možné zapnout anglické titulky, nemluví se v něm mnoho. Český přepis titulků si můžete stáhnout zde.
- Video 3: We Decide ENGAGE, 14:03 (u videa lze nastavit titulky v češtině)
Další inforamce zde- Strategie rovnosti žen a mužů na léta 2021 až 2030 Vláda ČR (Prolistujte materiál, koukněte zejména na strany 9 až 13, kde je obecný popis situace v ČR, a stranu 23 schéma cílů.)
-
Analýza příčin nízké zaměstnanosti zdravotně postižených žen, 2005 Factum Invenio pro MPSV, například strana 50 až 62.
Internetové stránkyNa prohlédnutí webů budete potřebovat zhruba 60 minut.
- Evropský institut pro rovnost žen a mužů
- Rovnost žen a mužů definice
- Gender mainstreaming V sekci „Na čem pracujeme“ najdete odkaz na začleňování genderového hlediska nebo více v angličtině zde (použijte automatický překlad v Googlechromu)
- Úmluva o odstranění všech forem diskriminace žen (CEDAW), použijte automatického překladu přes Google Chrome do češtiny.
- Článek 1: Co je genderová rovnost Human rights career. What Does Gender Equality Mean? Použijte automatický překlad přes Google Chrome.
- KROK 2. Provádění aktivity
KROK 2. Provádění aktivity
1) Infografická ilustrace / tvorba plakátu. Budete potřebovat zhruba 60 minut.
Vytvořte kreativní, plakát s využitím statistik EU o ženách se zdravotním postižením. Použijte dané zdroje (např. článek 4) k nalezení odpovědí na následující otázky a neváhejte přidat další, pokud chcete:-
- Kolik žen a dívek se zdravotním postižením žije v EU?
- Jaké je procento žen se zdravotním postižením pracujících v EU?
- Kolikrát je u žen se zdravotním postižením vyšší pravděpodobnost, že se stanou oběťmi násilí, než ženy bez zdravotního postižení?
- Jaké procento zdravotně postižených žen bylo v životě vystaveno fyzickému nebo sexuálnímu násilí ze strany partnerů?
Plakát uložte jako obrázek.
Porovnejte tyto statistické údaje s údaji ve vaší zemi, pokud najdete statistiky k tématu.
2) Prezentace ke zvýšení citlivosti mladých lidí s mentálním postižením. Předpokládaná doba na zpracování: 120 minut.
Přemýšlejte o tom, jak byste sdíleli téma genderové rovnosti a zdravotního postižení s mladými lidmi s mentálním postižením.
Vytvořte snadno srozumitelnou prezentaci, která bude obsahovat následující témata:-
- Pojem genderové rovnosti ve zkratce
- Oblasti diskriminace žen se zdravotním postižením
- Napište alespoň 2-3 jednoduché nápady nebo činnosti, které mohou aktivně přispět k dosažení genderové rovnosti a mohou být realizovány i lidmi s mentálním postižením. Pamatujte, že všechny společenské změny začínají u jednotlivce.
3) Odpovězte prosím na následující otázky týkající se případové studie SOFIA. Krátce v 15 až 20 větách. Předpokládaná doba na zpracování: 30 minut.
- Shromážděte všechny stereotypy související s případem.
- Stručně napište svůj názor a shromážděte argumenty na podporu Sofie v tom mít dítě, nebo argumenty proti, pokud je k nim důvod.
- Přemýšlejte o tom a napište svůj názor na to, jak Sofii pomoci žít s jejími mateřskými právy po narození dítěte/při výchově dítěte.
-
- KROK 3. Sdílení nápadů. Fórum
KROK 3. Sdílení nápadů. Fórum
Fórum U4: Sdílejte zde ve fóru připravenou prezentaci (aktivita 2 z kroku 2) s ostatními účastníky kurzu. Společně přemýšlejte o navržených řešeních.
Budete potřebovat zhruba 60 minut.