Topic outline
- A MODUL LEÍRÁSA
A MODUL LEÍRÁSA
Ebben a modulban a 2030-ig célként kitűzött Fenntartható Fejlődési Keretrendszerrel, vagyis az Agenda2030-cal és a Fenntartható fejlődési célokkal foglalkozunk az értelmi fogyatékossággal összefüggésben.
Olyan feladatok tartoznak ebbe a fejezetbe, amelyeknek távolabbi célja egy olyan módszertan létrehozása, amely elősegíti az értelmi sérült személyek részvételét a társadalomban annak érdekében, hogy a társadalmi változás aktív szereplőivé váljanak.
- ELSAJÁTÍTOTT KÉSZSÉGEK
ELSAJÁTÍTOTT KÉSZSÉGEK
- Az Agenda2030 és fenntartható fejlődés főbb pontjainak a megismerése
- A fenntartható fejlődési célok mentén az értelmi fogyatékos személyekkel való együttműködéssel kapcsolatos készségek és módszertanok elsajátítása. Különös tekintettel az Agenda2030 egyik kulcsfontosságú mondatára: „Senkit se hagyjunk hátra” (Leave no one behind).
- Új, oktatásban használható eszközök és módszertanok megismerése, amelyek célja az Agenda2030 fejlődési céljainak tudatosítása, az aktív állampolgári szerepvállalás elősegítése és a kortárs csoport szerepvállalásának támogatása az értelmi sérült fiataloknál.
- Az Agenda2030 és fenntartható fejlődés főbb pontjainak a megismerése
- TARTALOM
TARTALOM
Az alábbi témákat dolgozzuk fel a modul során:
- Az ENSZ 2030-ig tartó Fenntartható fejlődés keretrendszere (Agenda2030)
- Célok és tervek 2030-ra
- Az értelmi fogyatékosság és a fenntartható fejlődési célok összefüggése. „A fogyatékosságról és a fenntartható fejlődésről szóló 2018. évi kiemelt jelentés: A fenntartható fejlődési célok megvalósítása a fogyatékos személyek által, az ő érdekükben és velük együtt".
- Az ENSZ 2030-ig tartó Fenntartható fejlődés keretrendszere (Agenda2030)
- MÓDSZERTAN
MÓDSZERTAN
A képzés célja a résztvevők ösztönzése arra, hogy saját tanulásuk aktív szereplőivé váljanak. Ehhez szükséges az alkalmazott oktatási módszerek ismerete:
- indukció, amelyben a megfigyelésből és az empirikus tapasztalatból jutunk fogalmi és absztrakt következtetésre;
- workshopok, ahol a tudást gyakoroljuk és know-how-ra fordítjuk (gyakorlati tanulás);
- kooperatív tanulás, amelyben a csoportos együttműködés és a kortársak oktatása/segítése lehetőséget teremt egy proximális fejlődési zóna létrehozására, amelyben minden tanuló növelheti a kompetenciáit.
- indukció, amelyben a megfigyelésből és az empirikus tapasztalatból jutunk fogalmi és absztrakt következtetésre;
- 1. LÉPÉS: Tudáselsajátítás
1. LÉPÉS: Tudáselsajátítás
A modul első felében különböző szakmai anyagokat olvashat el. Ezáltal általános képet tud kialakítani az Agenda2030 keretrendszerről. Ezután a 17 fenntartható fejlődési céllal foglalkozunk, valamint a fogyatékossághoz kapcsolódó kérdésekkel.
Feldolgozandó olvasmányok
Feldolgozási idő összesen: kb. 90 perc
- AGENDA2030 keretrendszer és háttér (10 perc)
- Fenntartható fejlődési célok (10 perc)
- Bővebb információ a Agenda2030 célokról (17-36. oldal): Világunk átalakítása: Fenntartható Fejlődési Keretrendszer 2030. (60 perc)
- A fogyatékos személyek és a fenntartható fejlődési célok (10 perc)
Videó
Feldolgozási idő összesen: kb. 10 perc
Ajánlott irodalom
- 170 napi tevékenység a világ formálására (angol nyelven)
- A fenntartható fejlődési célokhoz kapcsolódó célkitűzések, társasjáték
- Zilinszky, J. Balogh, D. (szerk.) (2015). Világunk átalakítása a fenntartható fejlődés 2030-ig megvalósítandó programja. Pázmány press.
Weboldalak
- ENSZ Fenntartható fejlődés és fogyatékosság (angol)
- Alapvető Jogok Biztosának Hivatala (AJBH): Fenntartható fejlődés
További ajánlott szakmai anyagok
- 2. LÉPÉS: Feladatok
2. LÉPÉS: Feladatok
1. Power Point bemutató. Tervezett idő: 30 perc
Készítsen egy rövid, könnyen érthető (KÉR) Power Point prezentációt, amelyben mind a 17 fenntartható fejlődési céllal kapcsolatban kiemeli a kulcsszavakat. Emelje ki ezek közül azokat, amelyek a fogyatékossághoz kapcsolódnak, és bemutatják, hogy milyen nehézségekkel találkoznak az értelmi sérült személyek a fenntartható fejlődési célok elérése során.
2. Program tervezése. Tervezett idő: 30 perc
Tervezzen meg egy olyan foglalkozást vagy programot, amelyben bemutatja munkatársainak/értelmi sérült ügyfeleinek/tanítványainak, hogy mit tanult az 1. szakaszban, és ahol be tudja mutatni a már elkészült bemutatót. Tervezze
- 3. LÉPÉS: Tudásmegosztás a Fórumon
3. LÉPÉS: Tudásmegosztás a Fórumon
A Moodle platformon található Fórumon:
- ossza meg az 1. feladatban elkészített bemutatót
- és ossza meg a 2. feladatban tervezett foglalkozás tervét is a többi szakemberrel (kiknek szól, tervezett gyakorlatok, helyszín, időbeosztás stb.)
Tervezett idő: 15 perc- ossza meg az 1. feladatban elkészített bemutatót