Topic outline
- A MODUL LEÍRÁSA
A MODUL LEÍRÁSA
A klímaváltozás és az értelmi fogyatékosság modul az éghajlatváltozás témájával foglalkozik, illetve azzal, hogy ez hogyan befolyásolja az értelmi fogyatékos személyek életét.
A klímaváltozás a hőmérséklet és a jellemző időjárási viszonyok hosszú távú változása egy helyen.
A klímaváltozás miatt az időjárási viszonyok kevésbé kiszámíthatóvá válhatnak.
A klímaváltozás magában foglalja a globális felmelegedést, az óceánok felmelegedését, a zsugorodó jégtakarót (gleccserek), a tenger vízszintemelkedést, a szélsőséges időjárási eseményeket (hőhullámok, ciklonok stb.), és az óceánok savasodását.
Más káros időjárási események, mint például a gyakoribb és intenzívebb hurrikánok, árvizek, záporok és viharok szintén összefüggnek a klímaváltozással.
Globális és helyi szinten is számos intézkedést tesznek az éghajlatváltozás kontrollálására. Fontos, hogy nyomonkövessük ezeket az intézkedéseket, és részt vegyünk a klímaváltozás csökkentésében, illetve a megelőzésben.Az éghajlatváltozás jelentős hatást gyakorolhat az értelmi fogyatékos személyekre is, akik a kulcsfontosságú szolgáltatások és infrastruktúra érintettsége esetén veszélyeztetettek lehetnek. Ezért különösen fontos annak biztosítása, hogy a klímasemleges és reziliens társadalomra való zöld átállás igazságos és inkluzív legyen, bevonja az értelmileg fogyatékos személyeket is.
A modulban az alábbi kérdésekre adunk választ:
- Mit jelent a klímaváltozás?
- Hogyan változik az éghajlat?
- Hogyan járulnak hozzá az emberek az éghajlatváltozáshoz?
- Milyen következményekkel járnak ezek a változások az emberekre, és az élő világ többi részére?
- Hogyan lehet megállítani vagy megelőzni a klímaváltozást?
A megfelelő ismeretek megszerzéséhez a témában, végezze el a modulhoz kapcsolódó tevékenységeket az oktatási anyagok, prezentációk, videók, dokumentumok és IKT-alapú alkalmazások felhasználásával.
- ELSAJÍTOTT KÉSZSÉGEK
ELSAJÍTOTT KÉSZSÉGEK
- az alapvető terminológia és fogalmak elsajátítása a klímaváltozás megértése érdekében
- az éghajlatváltozás okainak, és annak megértése, hogy ezek hogyan befolyásolják a Föld élővilágát
- a klímaváltozás emberekre gyakorolt hatásának jobb megértése
- a klímaváltozás megállításához módszerek ismerete
- az innovatív technológiák kombinálása a klímaváltozás tanulságaival
- az alapvető terminológia és fogalmak elsajátítása a klímaváltozás megértése érdekében
- TARTALOM
TARTALOM
Az alábbi témákat dolgozzuk fel a modul során:
- Klímaváltozás – meghatározása és kapcsolódó fogalmak
- Az évszázadok során bekövetkező éghajlatváltozás
- A Föld megmentését célzó tevékenységek és intézkedések (az éghajlatváltozás megállítása)
- Klímaváltozás – meghatározása és kapcsolódó fogalmak
- MÓDSZERTAN
MÓDSZERTAN
A modult képi és szöveges oktatási anyagokkal, valamint egyéb segédanyagok segítségével (például videó, weboldalak és alkalmazások) dolgozzuk fel. Ezekhez kapcsolódnak majd a feladatok és az elkészített feladatok megosztása.
Annak érdekében, hogy jobban megértsük a klímaváltozás emberre gyakorolt hatását, néhány videó és rövid (szöveges és képi) felvétel mutatja be, hogyan történt a változás, és hogyan befolyásolta az embereket az évszázadok során, különös tekintettel a 20. századi változásokra és a jelenlegi állapotra.
A Feladatok rész a klímaváltozás fogalmára (bizonyítékok, okok, hatások) továbbá a helyi és világszintű szabályozási módokra összpontosít. Valamint rámutat arra, hogy az értelmi fogyatékos fiatalok mit tehetnének saját környezetükben.
A modul végén a résztvevők a munka végső áttekintése révén megmutatják, milyen tevékenységeket végeztek el.
A három lépés elvégzése összesen kb. 10 órát vesz igénybe.
- 1. LÉPÉS: Tudáselsajátítás
1. LÉPÉS: Tudáselsajátítás
Az alábbiakban számos különböző segédanyag található, például weboldalakon található cikkek, videók, szövegek és képek, amelyek segítségével ismereteket szerezhetünk az éghajlatunk megváltozásáról, beleértve a klímaváltozás fogalmát, és más fogalmi meghatározásokat, amelyek kapcsolódnak a témához. Ezáltal jobban megérthetjük, hogyan befolyásolja az éghajlatváltozás a mindennapi életet.
Számos helyi és globális szintű fellépés létezik már a klímaváltozás megfékezésére, ezek megtalálhatóak a javasolt olvasmányokban és a mobiltelefonos alkalmazásokban is.
Olvassa el az alábbi olvasmányokat, és nézze meg a videókat és alkalmazásokat, hogy meg tudja oldani a feladatokat a későbbi Feladatok részben.Az elméleti rész feldolgozásához összesen kb. 5,5 óra lesz szükséges.
Feldolgozandó olvasmányok
Feldolgozási idő összesen kb. 4 óra
- Az alábbi online tankönyvfejezetek célja a klímaváltozás fogalmának, okainak és hatásrendszerének megismertetése. A „Next” (Következő) gomb megnyomásával haladhat előre a tananyagban. A teljes anyag jó kiindulópontot jelent a téma előkészítéséhez.
- Nézze meg az alábbi e-learning anyag 3 fejezetét, ami interaktívan mutatja be a klíma fogalmát, a klímaváltozás okait és következményeit. Forrás: climateliteracy.eu. (60 perc)
- Az alábbi e-learning anyag 3 fejezetében azt gondolhatja végig, hogy ki a felelős a klímaváltozásért, és mit lehet tenni ellene nemzetközi és egyéni szinten: Forrás: climateliteracy.eu (60 perc)
-
Fussa át az Egyesült Nemzetek főtitkárának nyilatkozatát a klímaváltozás természettudományos alapjaival foglalkozó munkacsoportjának hatodik felméréséről. Link. (30 perc)
- Hasznos képi forrás lehet az Arasaac adatbázis, https://arasaac.org/ a fogalmak ismertetéséhez (éghajlat, időjárás, fosszilis eredetű anyagok, erdők, üvegház, gázok, légkör, vihar, szennyezés, árvíz stb.). Nézze meg az Arasaac adatbázisban az alábbi (spanyol nyelvű) prezentációt, ahol képi nyelven fogalmazzák meg a klímaváltozást – ez ötletet adhat a későbbi feladatok megoldásához. Link. (30 perc)
- A fogyatékosság és az éghajlatváltozás összefüggése. Forrás: greendex.hu (20 perc)
- Fogyatékosság és katasztrófaelhárítás a klímaváltozás korában - angol nyelvű cikk, magyar nyelvű fordítása olvasható jobb klikk és Fordítás magyarra funkció alkalmazásával. Forrás: Pacific Standard. Link (20 perc)
Videók
Feldolgozási idő összesen kb. 31 perc
- Az Európai Unió és az Európai Bizottság munkája során igen nagy hangsúlyt fektet az éghajlatváltozásra (4,17 perc)
- CEU Határtalan Tudás: Éghajlatváltozás – Hogyan tudjuk megállítani? (03:00-30:00, Ürge-Vorsatz Diána előadása), 27:00.
Ajánlott olvasmányok
- Mennyire volt hideg a jégkorban? (20 perc)
- Az egyenlőségközpontú Unió uniós stratégiája: A fogyatékossággal élő személyek jogairól szóló stratégia (2021-2030)
Weboldalak
Néhány további weboldal:
- Az éghajlatváltozás következményei
- Globális felmelegedés.
- Éghajlatváltozás.
- Klímaváltozás hatása az erdőkre.
- Éghajlatváltozás, eszközök és stratégiák a klímaváltozással szemben, példa.
- Éghajlati jelentések – ENSZ
Alkalmazások táblagépekhez és okostelefonokhoz
- ÉLŐ BOLYGÓNK MOBILAPP: Az applikáció folyamatosan frissülő hírfolyama mindig naprakész információkkal szolgálnak a világ két legjelentősebb jövőformáló trendjével kapcsolatban. E két – mindannyiunk életére kiható – globális trend: a klímaváltozás és a fenntarthatóság.
-
HOLNAPP: A Földemért Nonprofit Kft. informatikai és környezetvédelmi szakemberekből álló fejlesztőcsapata olyan új mobiltelefonos alkalmazást hozott létre, amely saját fejlesztésű algoritmus alapján, mérőszámokkal ad visszajelzést arról, mennyire vagyunk környezettudatosak, és milyen fejlődést mutatunk ezen a területen.
Számos digitális eszköz áll rendelkezésre a Feladatok részben a bemutató tervének elkészítéséhez, például Power Point, Canva, Prezi vagy Genially.
A gyakorlati feladatok elvégzéséhez pedig a Kahoot, a Padlet, a Mentimeter és a Quizlet, esetleg a Canva vagy Prezi is használható.Egyéb szakirodalom
- Az alábbi online tankönyvfejezetek célja a klímaváltozás fogalmának, okainak és hatásrendszerének megismertetése. A „Next” (Következő) gomb megnyomásával haladhat előre a tananyagban. A teljes anyag jó kiindulópontot jelent a téma előkészítéséhez.
- 2. LÉPÉS: Feladatok
2. LÉPÉS: Feladatok
Végezze el az alábbi feladatokat a klímaváltozás és értelmi fogyatékosság témában.
Feldolgozási idő: 3 óra 45 perc
Feladat: hozzon létre egy bemutatót az 1. részben javasolt segédanyagokat felhasználva (képek, videók). A prezentáció célja, hogy felhívja a figyelmet a klímaváltozásra, és arra, hogy ez hogyan befolyásolja az emberek életét, különösen az értelmi fogyatékos személyek életét.
Készítse el a prezentáció tervét, majd válassza ki az Ön által preferált digitális forrást (Prezi, Kahoot stb.) és készítse el a prezentációt, amely tartalmazza:
- klímaváltozás meghatározása (legalább 5-féle meghatározás)
- a klímaváltozás főbb hatásai: írjon legalább 2 okot arra, hogy mi áll az éghajlatváltozás hátterében, és jelöljön meg legalább 3 negatív következményt vagy hatást
- foglalja bele a prezentációba, hogy hogyan érinti az értelmi fogyatékos személyeket a klímaváltozás
- soroljon fel az éghajlatváltozás megállítása érdekében teendő intézkedéseket (tiszta energia, ipari innováció, klímapolitika, egyéni cselekvés, biofarm stb.)
- mit tehet egy értelmi fogyatékos személy egyéni szinten, hogy mérsékelje/megálllítsa a klímaváltozást akár a hétköznapokban
Küldje el ezt a munkát a projekt oktatójának/koordinátorának!
- 3. LÉPÉS: Tudásmegosztás a fórumon
3. LÉPÉS: Tudásmegosztás a fórumon
Ossza meg prezentációját a Fórumon a többi résztvevővel.
Feldolgozási idő: 45 perc
- Vitassa meg a többi szakemberrel saját prezentációjának kulcsgondolatait.
- Beszéljék át a többiek munkáját is, hogy innovatív ötletek születhessenek.
- Egészítse ki és módosítsa saját bemutatóját a javaslatok és új elképzelések alapján.